РАБОТИМ С РАЗНООБРАЗНИ ХОРА И ОРГАНИЗАЦИИ ОКОЛО СПОДЕЛЕНИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА И ГИ ПОДКРЕПЯМЕ ДА ГИ РАЗБЕРАТ ПО-ДОБРЕ, ДА ЕКСПЕРИМЕНТИРАТ И ДА СЪЗДАВАТ УСТОЙЧИВИ РЕШЕНИЯ И ОБЩНОСТИ.

 
 
OSCprocess_web-optimised.jpg
 

ПРОЦЕС

Подходът ни е резултат от работа с  разнообразни хора и организации, които търсят и прилагат нови модели на работа и сътрудничество, които водят до устойчиви решения и автентични взаимоотношения.

Преди да започнем....

  • ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА: Има предизвикателства, които нямат явно и лесно решение и не са добре дефинирани от различните страни, които засягат. Наричаме ги “особени” (wicked) или комплексни. Те изискват да подходим към тях системно, с малки итеративни крачки и да включим разнообразни гледни точки. Точно там е и нашата сила. 

  • ЕКИП: Работим с група от хора от една или различни организации, които имат ясно намерение за справяне с комплексното предизвикателство. Отправната точка е мотивацията за решение и признаване - пред себе си и пред другите, че отговорът не е ясен и трябва да го търсим заедно. 

Същинският процес…

  • ИЗСЛЕДВАНЕ: Отделяме време колективно да изследваме от всички страни предизвикателството и екосистемата, в която работим, преди да предприемем първи стъпки. Целта ни е дълбоко разбиране. Това включва данни, експертни мнения и гледни точки на разнообразни заинтересовани страни - емоции, усещания и целия спектър от “невидими” елементи. Тази фаза ни дава ценна отправна точка за същинската част на процеса и често се връщаме, за да я обогатим с нова информация и знание.

  • СЪВМЕСТНО СЪЗДАВАНЕ : Тази фаза е нашата “лаборатория” и може да изглежда по много различни начини в зависимост от предизвикателството. В основата ѝ са включването на разнообразни хора в качествен диалог и итеративният подход. От  диалога следват експерименти и прототипи, рефлексия и създаване на нови взаимовръзки, които водят до нов диалог и нови експерименти. 

В тази “лаборатория” има няколко важни елемента:

  • Екип и диалог: Формираме основен екип - хората, които са ядрото на процеса - и въвличаме разнообразни заинтересовани страни в диалог и обмяна на идеи, гледни точки и информация, които водят до общи идеи, решения и действия. 

  • Експерименти: Въз основа на изследването и разговорите стигаме до идеи за “експерименти” - прототипираме идеи за възможни решения и работим по малки проекти, които ни дават информация за следващите стъпки.  

  • Създаване на връзки: В процеса включваме разнообразни и даже понякога необичайни “играчи” и наред със съдържателната част отделяме внимание на създаването на връзки и формирането на учеща общност (community of practice), която обменя идеи и ресурси и след приключването на съвместната работа по предизвикателството.

  • Осмисляне: След всеки цикъл се връщаме отново на фазата на изследване и осмисляме това, което е станало. Какво сме научили? Какво е сработило? Какво ни казаха заинтересованите страни? Как виждаме проблема по нов начин? Този момент ни помага да решим дали имаме нужда да повторим стъпките отново или си даваме време за работа по вече създадените решения.

 
принципи4.png

А след това какво?

  • РЕШЕНИЯ: Достигаме до набор от решения, които можем да приложим в по-голям мащаб. Такива решения, до които достигаме чрез колективна работа и тестване са по-устойчиви и по-адекватни на контекста и проблема.

  • КАПАЦИТЕТ: Наред с намирането на устойчиви решения, в този процес се случва и нещо невидимо, но също толкова важно (дори понякога и по-важно). Хората, които участват в процеса - както тези в ядрото, така и разнообразните участници - развиват умения да навигират подобни предизвикателства и в бъдеще. Те са по-добри в това да водят диалог, да си сътрудничат, да изследват различни гледни точки и са по-смели да опитват нещо ново. И най-вече, стават част от учеща общност, която се подкрепя и занапред.


НАШИЯТ ПОДХОД

МОДЕЛИ

В модела ни на работа “смесваме” и комбинираме няколко силни методологии, инструменти и мисловни модели, които ни позволяват едновременно да се адаптираме към конкретното предизвикателство, но и да се придържаме към най-добрите международни практики в сферата на системната промяна.

  • Работа на всички нива: Всяко начинание за системна промяна изисква да работим едновременно и в постоянна взаимовръзка на няколко нива - от една страна екипът, който се захваща с дадено предизвикателство, от друга процесът, през който ще се премине и от трета - самата система, в която работим. Въпросът “Защо?” задава посоката на целия процес. Заедно определяме и задаваме намерението на съвместната ни работа и често се връщаме към него, за да го затвърдим или преосмислим. 

 
systems
 
  • Осъзнаване преди да действаме: Следваме една от най-използваните концепции за системна промяна - Теория U (Theory U) на изследователите от Масачузетския технологичен институт. В основата ѝ стои разбирането, че преди да предприемем каквито и да е било действия, имаме нужда от отучаване от стари модели, след което от колективно наблюдение, дълбоко разбиране и рефлексия. Само тогава действията ни са съгласувани с истинските нужди - както на хората, така и на системата.

u.png
  • Диамант на участието: Когато включваме разнообразни страни в процеса на диалог и се опитваме да създадем нещо ново, винаги следваме динамиката на т.нар. “Диамант на участието” на Сам Кейнър. В зоната на “отварянето” генерираме максимално много идеи, гледни точки и усещания, докато достигнем до “зоната на растежа” (още описвана и като “зона на мрънкането”), в която се ражда нещо ново, и накрая в зоната на “затварянето” обобщаваме, синтезираме и избираме конкретни стъпки за действие. Това е базовият модел на всички креативни групови процеси - както в творческите начинания, така и в бизнеса.

diamond.png
  • Изгради - измери - научи (BUILD - MEASURE - LEARN): В нашата работа често се стига до изграждането на прототипи на решения и проекти - в тези случаи, вдъхновени от движението Lean Startup, се придържаме към подхода изгради - измери - научи. В основата му стои ученето от опита, на първо място е изграждането на нещо малко (продукт, услуга, процес), който да приложим в реалния живот и от резултатите да стигнем до изводи как да го подобрим. Противопоставяме го на традиционния подход, в който голямо количество ресурси и време се отделят за анализ и подготовка преди “пускането” на целия проект.

build.png

ПРАКТИКИ

Art of Hosting

ِArt of Hosting (още позната като Лидерството на участието) е практика, основана на методи и мисловни модели, които създават условия за всички идеи, перспективи и умения на дадена група да се проявят по креативен начин, особено когато имаме нужда от нови решения. Резултат е на 25-годишен процес на развитие на теорията, както и приложение в организации и общности по целия свят. Art of Hosting е базирана на принципите на самоорганизацията и нелинейните решения с фокус върху личното и колективното развитие. Art of Hosting прилага въздействащи методи за работа с групи - метод на кръга (Circle Practice), Световно кафене (World Cafe), Технология на отвореното пространство (Open Space Technology), позитивно изследване (Appreciative Inquiry) и др., за решаване на комплексни предизвикателства. ِЗа повече информация: http://www.artofhosting.org/

Social Labs

В теорията и практиката на социалната промяна се налага група подходи, известни като “социални лаборатории”, “лаборатории за промяна” или още “констелационни партньорства”. Социалните лаборатории са платформи за справяне с комплексни предизвикателства. Те не са единични работилници, обучения или експертни групи. Социалните лаборатории обединяват разнообразни участници - представители на гражданското общество, бизнеса, обществени организации, местна власт и други в колективен процес за търсене на най-добрите решения чрез задълбочено изследване, диалог, итеративен процес и създаване на прототипи. Социалните лаборатории са системни. Идеите и инициативите, развиващи се в социалните лаборатории като прототипи, се стремят да бъдат системни по природа. Това означава, че търсят решения, които надхвърлят справянето с част от цялото или симптомите и насочване към корените на проблема. За повече информация: https://social-labs.org/