Уроци от едно смислено, включващо и вдъхновяващо събитие

ПРОБЛЕМ И ЕКИП, КОЙТО ИСКА ДА ГО РАЗРЕШИ

Какъв модел на сътрудничество между социални, здравни и образователни институции и организации ще доведе до най-качествени услуги за ранно детско развитие в област Пловдив? С такъв въпрос Фондация “За нашите деца” захващат проект, в който се включих и аз като домакин на ключовото им събитие през февруари в Пловдив. Предизвикателството е комплексно по учебник - над 80 участника от 8 различни общини, представители на НПО, общини и държавни институции да стигнат до общ модел на сътрудничество и координация на услугите за ранно детско развитие. 


ПРОЦЕС НА СЪВМЕСТНО СЪЗДАВАНЕ


Активно включването на екипа в дизайна на събитието

Да, ние можехме въз основа на първоначалната информация, която имахме, да направим дизайн на събитие и да го фасилитираме. Ключово обаче беше включването на разнообразен екип от фондацията, които даде различни гледни точки и перспективи за контекста, в който се случваше срещата. Винаги в такива процеси имаме първоначален кратък разговор, но този път си дадохме достатъчно време за “отваряне” на процеса към разнообразни идеи, преди да го затворим с готова програма. За мен беше освежаващо да работя с екип, който е отворен за неизвестното и ясно осъзнава комплексността на проблема, с който се захваща и не бърза да го реши с копиране на някоя “добра практика”. В изготвянето на програмата се включиха както проектния мениджър и специалистът по организационно развитие, така и хора, работещи “на терен” и разбиращи проблемите от първа ръка. На самия ден успяхме и да се позабавляваме, като разчупихме традиционния формат на панелна дискусия със свежа импровизация, включваща целия екип по проекта :)


Не пропускайте да включите разнообразни страни от организацията ви, когато планирате важно събитие - информацията, която те ще ви дадат е по-ценна от експертните знания на външния консултант, когото сте повикали. 


Фокусирана работа за канене и подготовка на участниците

Още на ниво проект фондацията беше заложила предварителни срещи по общини, в които да запознаят участниците с инициативата. Това, последвано от още срещи и комуникация доведе до изграждане на лични взаимоотношения и връзки така важни за бъдещо сътрудничество. Добрата работа в това отношение си пролича в деня на самия дискусионен форум - изцяло ангажирани и активни участници и нито един, който да си тръгне по-рано от предвиденото. Малко различно от други форуми, на които ходим всички, нали? Когато отделим време да опознаем целевата си аудитория и да ги поканим по автентичен начин, хората идват готови да споделят и да дават от себе си, а не просто като пасивни слушатели.


Много често в нашата практика виждаме как етапът на поканата и каненето на участници всъщност постига едва ли не половината цели, докато самата жива среща е само кулминация. Това изисква време и фокусирано усилие, но не го подценявайте. Не правете събитие “от днес за утре”, мислете за него като част от по-голям процес.



РЕЗУЛТАТИ

Резултатът беше едно смислено, ангажиращо и истински участващо събитие, което даде началото на сериозна системна промяна. Форматът на Световно кафене ни помогна да изведем визия и първоначален “дизайн” на система за взаимодействие и координация между доставчици на услуги и местни, и държавни структури, създаването на интердисциплинарни екипи за предоставяне на интегрирани услуги за деца в риск и техните семейства на територията на осемте общини. В следващите няколко месеца участниците във форума заедно ще разработят системата в детайл.



Събитието е по проект „Инициатива за развитие и социално включване – за нашите деца“, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.

Прочетете повече за нашия модел на работа: