5 идеи за по-смислена работа (със или без пандемия)

Често имаме нужда от нещо съвсем изненадващо, което да ни покаже, че правим нещата по инерция и на автопилот. В момента сме изправени точно в такава ситуация, която набързо преобърна начина, по който работим, и ни предизвика да подходим малко по-необичайно. 

Ако работите в голяма организация, най-вероятно работата от вкъщи и онлайн срещите не са нещо ново. Новото е това, че се налага да взимате решения в несигурна комплексна среда (която по принцип си е такава, но сега всичко това е по-осезаемо), да работите на границата между хаоса и реда, да предизвиквате светогледа си и обичайните практики на работа и управление на проекти докато следвате обичайните си задължения. 

Какво би било ако приемете тази необичайна ситуация като покана за промяна в начина, по който работите? Предлагаме няколко практични малки стъпки за това.

  • Забавете темпото. Когато сме изправени пред предизвикателство или проблем, сме свикнали да скачаме бързо в разрешаването му вместо да отделим достатъчно време да го изследваме, да зададем правилните въпроси, да достигнем до първопричината и истинската нужда. Това е идеалният момент и да включим други хора, свързани с темата, които да ни дадат допълнителна гледна точка и да ни помогнат наистина да разберем контекста. Това е и време за “Сверяване на часовника” - да премислим дали нуждата от проекта или задачата е още актуална или просто следваме плана на автопилот. Много пъти сме  доказвали в практиката как забавянето в началото ни помага да ускорим процеса по-нататък и води до значително по-добри резултати.

  • По-малко и по-качествени срещи. Работата предимно онлайн може да ни изкуши да се впуснем в много и не много добре обмислени срещи. Ние вярваме, че онлайн срещите са точно толкова важни колкото и живите такива. Важно е да им отделим достатъчно внимание за подготовка и да се ограничим само до тези, които наистина служат на вече изяснените намерение и процес. За всичко останало - има имейл, споделени документи и безброй други приложения, които ни помагат.

  • Включете разнообразни гледни точки. Истински новите решения се раждат в пресечните точки на знания, експертиза и опит. Това е особено важно когато сме изправени пред комплексни предизвикателства. Както и в природата, разнообразието води до устойчивост. Независимо дали ви предстоят процеси на ре-организция вътре в екипите, търсите нови възможности за развитие или начини да довършите започнати проекти в новата реалност, сега е моментът да включите разнообразни хора и да отключите предприемаческия потенциал на екипите си.

  • Малки итеративни крачки вместо тромави стратегически планове. Спомняте си онзи цитат, че “животът се случва докато си правим планове.”, нали? Сегашната ситуация доста ясно показва колко илюзорни са дългосрочните планове. Те изглеждат убедително единствено в ексел таблица, но не и когато ги “изправим” пред живия живот. В нашата практика работим с по-малки, но не по-малко значими итеративни стъпки (или експерименти), които информират как да предприемем следващата стъпка по най-адекватен начин. Този подход ни позволява да осмисляме и оценяваме резултатите в движение и да променяме курса навреме. 

  • Подсилете връзките между хората. Точно в моменти на несигурност е важно да имаме доверие в хората, с които работим. Това може изцяло да преобърне начина, по който подхождаме към ситуацията. Един лесен начин да направите това е да отделите пространство в началото на екипните срещи, в което всеки да може да сподели как се чувства. 

Стараем се винаги да прилагаме тези принципи в работата ни (и без глобална пандемия на хоризонта:) и ясно виждаме как дори такива малки на пръв поглед стъпки качествено променят резултатите от работата. 

Ако ви предстои предизвикателен проект или търсите нови начини на работа, сме насреща да ви подкрепим и онлайн. Ще се радваме да се свържете с нас!