Междусекторно сътрудничество, Асоциация за развитие на София

ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО И ЕКИП, КОЙТО ИСКА ДА ГО РАЗРЕШИ

На този въпрос опитахме да отговорим заедно с Асоциация за развитие на София, която е инициатор на програма за дигитално включване на хората над 55 години. Екипът на асоциацията искаше да изследва най-добрите подходи и налични ресурси и да въвлече разнообразни заинтересовани страни - държавни и общински институции, НПО, граждани, потенциални потребители, бизнес организации. Нашата роля бе да създадем процес, който да позволи разнообразните гледни точки да доведат до конкретни идеи, насоки и прототипи, които да се осъществят в рамките на проекта.

ПРОЦЕС НА СЪВМЕСТНО СЪЗДАВАНЕ

В първата част на процеса наблегнахме на свързването между участниците и по-задълбоченото изследване на предизвикателството от различни гледни точки, а във втората - на генерирането на конкретни идеи и прототипи.

За да постигнем дълбочина на свързването между участниците и същевременно да достигнем до конкретни новаторски идеи, съчетахме практики на Art of Hosting с елементи на социална лаборатория и методи на дизайн мисленето.  Създадохме пространство, в което участниците да разкажат за своята работа по темата, да обменят работещи подходи и да споделят за ресурси, които имат и които биха искали да споделят с останалите. Във втората част участниците работиха с персони на различни типове хора над 55 години и работиха по групи, за да създадат идеи за услуги и продукти, които отговарят на нуждите и спецификите им и биха подобрили дигиталното им включване.

РЕЗУЛТАТИ И НОВИ ВРЪЗКИ

  • Нови връзки - когато създаваме процес за хора, които не са от един екип, изхождаме от презумпцията, че те не се познават. Почти винаги клиентът, с когото работим, ни убеждава, че хората се познават. Но ние си знаем - познаването по име и позиция не се брои! Всеки път правим така, че хората да се срещнат по нов начин, да се опознаят, да видят работата си от нов ъгъл и почти винаги това се оказва ключово за резултатите от процеса. 

  • Отключване на ресурси - вярваме, че във всяка екосистема има много ресурси и най-често е въпрос на това да създадем правилните условия за сътрудничество и споделянето им, за да избегнем дупликиране на усилия и неефективни дейности. И в този проект се оказа, че разнообразните участници носят със себе си разнообразна експертиза и достъп до ресурси - само трябваше да създадем доверие и условия за сътрудничество. 

  • Нови идеи, проекти и прототипи - за кратко време участниците успяха да достигнат до иновативни идеи за услуги и продукти - образователни програми, общности за подкрепа, споделени пространства, онлайн платформи бяха само част от предложенията.


Опитът от в тази инициатива още веднъж потвърди вярването ни, че смислените обществени промени се случват когато обединим разнообразни заинтересовани страни в структуриран експериментален подход и открит диалог.

Open Space Collective